Prijava: Gola sječa šume, potkopavanje tuđe nekretnine Breške (Tuzla)
Poštovani,
želim prijaviti potkopavanje tuđe međe tj. ugrožavanje tuđih nekretnina od strane vlasnika parcele 924/2 K.O.Breške koji je bez ishodovanih dozvola i odobrenja šumara posjekao 3 dunuma šume, gola sječa i bagerima poravnao zemljište niz padinu skidajući nivo tla i do 5 metara dubine potkopavajući pristupni put komšijama iznad njegovog placa na vrhu brda. Time je ugrozio dotične parcele i komšije doveo u situaciju da strepe od jačih padavina da njihova imovina ne klizne niz stranu gdje je on bez ikakve suglasnosti komšija ili dozvola komunalnih i nadležnih građevinskih službi Grada Tuzla počinio "ekocid" uništavajuci stotine stabala i počinio potkopavanje tuđe nekretnine te shodno tome zahtijevamo zabranu radnji koje ugrožavaju sve okolne nekretnine na datoj lokaciji i da se poduzmu preventivni radovi kako bi se izbjeglo eventualno klizište, a počinioc radnji ugrožavanja tuđih nekretnina da se sankcioniše po zakonskim propisima. Na vrhu brda se nalazi i nekropola stećaka koja je ovim nemarom takođe ugrožena.
Unaprijed zahvalan,
„Poštovani,
Na Pitanje broj:2381 - Gola sječa šume, potkopavanje tuđe nekretnine Breške, dajemo sljedeći odgovor:
Pitanje je zaprimio komunalni inspektor, koji je izvršio pregled na licu mjesta te konstatovao da je na privatnoj zemljišnoj parceli k.č. 924/2 KO Breške izveden zahvat u prostoru zasijecanja padine i nivelisanja terena što je u nadležnosti urbanističko-građevinske inspekcije, shodno odredbama Zakona o prostornom uređenju i građenju („Sl. novine TK“, br.6/11, 4/13,15/13, 3/15, 2/16, 4/17), koja je takođe zaprimila Vaše pitanje.
Vezano za navode o posječenim stablima šume, napominjemo da na licu mjesta nisu zatečena posječena stabla i da je namjena, odnosno, način korištenja navedene zemljišne parcele „Oranica/Njiva 6. klase“. Ističemo, da je očuvanje, zaštita šuma i šumskog zemljišta uređeno odredbama Zakona o šumama („Sl. novine TK“, br.07/17, 08/20, 03/21). Pod šumom, u smislu tog Zakona, podrazumijevaju se i sastojine šumskog drveća i žbunja koje su izrasle na poljoprivrednom zemljištu ako su starije od 30 godina i ako njihove krošnje pokrivaju više od 30% zemljišta. Shodno tome, ukoliko se radilo o takvim stablima možete se obratiti Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove, koja vrši inspekcijski nadzor nad provođenjem citiranog Zakona putem Šumarske inspekcije. S obzirom da se ne radi o stablima na javnoj površini, komunalna inspekcija nema nadležnost za pokretanje i vođenje postupka inspekcijskog nadzora vezano za navode iz Vašeg pitanja.
Osim toga, prava i obaveze vlasnika nekretnina, koji proizilaze iz susjedskih odnosa uređena su Zakonom o stvarnim pravima FBiH („Službene novine FBiH“, br.66/13 i br.100/13) na osnovu kog zaštitu posjeda možete ostvarivati u postupku kod nadležnog suda. Inspekcijski nadzor nad provođenjem tog Zakona nije propisan.
S poštovanjem,”