Pitanje korisnika
Zenica iz dana u dan postaje sve opasnija za življenje. Niko se ne osjeća odgovornim za veliki broj agresivnih pasa lutalica.
Pisao sam gotovo svima. U januaru sam se obratio i načelniku grada.
Nadležne gradske službe daju odgovore, zaboravljajući na svoje obaveze zaštite stanovništva. Isključivo se oslanjaju na zaštitu pasa lutalica.
Ja sam u dva dana tri puta doživio napade od istog čopora pasa.
- U srijedu, 24. februara, na pješačkom prelazu ul. S.C. Mulalića, odnosno ul. dr. A.A. Borića, oko 13:30 sati, napali su me s leđa. Otjerali su ih dva prolaznika. Ja sam tek osjetio, kada mi je jedan s lijeve strane se zaskočio i povukao lijevi rukav.
- U četvrtak, 25. februara sam išao u JU Centar za djecu i odrasle osobe sa posebnim potrebama ZDK, koji se nalazi iza Centra za socijalni rad Zenica, ul. S.C. Mulalića. Čopor pasa me napao oko 10:15 sati kod prodavaonice namještaja Konjuh, i oko 11:30 po povrtaku iz pomenute JU, a blizu ulaza u Centar za socijalni rad. U oba slučaja me je 5-6 agresivnih pasa me opkolilo i počeli su mi gristi noge i gume invalidskih kolica. Prolaznici su oba puta pomogli.
Hoće li Gradska uprava konačno nešto poduzeti? Pa Zenica i Sarajevo su šampioni po pažnji koja se pridaje agresivnim psima. Zakon je propisao da se moraju usmrtiti (uspavati), ali ni nakon više od 2.000 ujedenih stanovnika i više od 5.000 napada na stanovništvo, niti jedan pas nije uspavan! Čak se prijeti stanovništvu!!!
Ranije sam se obraćao preko web stranice centar72, pa dobivao odgovore, koje sam znao i bez njih, kao da su članovi nekog udruženja za zaštitu pasa lutalica.
Gradska uprava štedi novce, a uništava zajednicu, te zdravlje i porodične budžete stanovništva. Ne želi platiti usmrćivanje agresivnih pasa, što joj je obaveza po Zakonu o zaštiti i dobrobiti životinja, član 14.
Da su usmrtili 2.000 agresivnih pasa, ne bi koštalo više od 30.000 KM, a ovako je društvo ima štete i potrošilo je više od 400.000 KM, na: injekcije antitetanusa, angažman radnika hitne pomoći i porodične medicine, zavojne materijale, lijekove za smirenje i antibiotike, druge lijekove, režim ishrane nakon anitetanusa, izostanci s posla, transportni troškovi, izostanci sa nastave i brojni drugi troškovi.
Ima li iko odgovoran u Zenici, ko može poduzeti zakonom propisane mjere obezbjeđenja sigurnosti stanovništva?
Odgovor iz grada
Poštovani,
od početka primjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja Grad Zenica poduzima, u skladu sa svojim ovlaštenjima i finansijskim mogućnostima, sve Zakonom dopuštene i propisane mjere u cilju humanog, planskog i trajnijeg rješavanja problema napuštenih pasa, kao što su izgradnja skloništa za napuštene životinje i kontinuirane akcije kastracije i sterilizacije napuštenih pasa. Ističemo da su okončani svi građevinski radovi vezani za izgradnju azila za napuštenje životine, da je isti predat na korištenje preduzeću ˝ALBA Zenica˝ d.o.o. te da je u realizaciji potpisivanje Protokola o saradnji kojim će se definisati obaveze i Gradske uprave i ˝ALBA Zenica˝ d.o.o. S obzirom na navedeno, uskoro se očekuje početak rada skloništa i higijenskog servisa pa molimo građane za dodatno strpljenje.
Svjesni da su napušteni psi odavno postali komunalni problem koji u velikoj mjeri opterećuje i naš grad, pored pozivanja na odgovornost, moramo prepoznati da je uzrok ove svakodnevne pojave, napuštanje životinja od strane neodgovornih vlasnika što za posljedicu ima nekontrolisanu reprodukciju a time i nove generacije pasa. Stoga napominjemo da je za trajno rješavanje problema napuštenih životinja potrebna saradnja i organa uprave i inspekcije i policije i NVOa i građana uz provođenje metoda sterilizacije, identifikacije vlasništva i obaveznog mikročipovanja, sankcionisanja napuštanja životinja, uspostavljanja skloništa, udomljavanja te kontinuirane edukacije stanovništva u pogledu odnosa prema životinjama koje su odgovornost svih nas.
Gradska uprava