Prijava: Smrtnost zbog zagađenog zraka (Tuzla)
Bosna i Hercegovina se nalazi na šestom mjestu po broju umrlih od posljedica izazvanih zagađenim zrakom, navedeno je u izvještaju Svjetske zdravstvene organizacije.
Ostale zemlje koje se nalaze na vrhu liste imaju veoma razvijenu tešku industriju, dok Bosni i Hercegovini pored ostataka industrije, nekoliko termoelektrana i željezare u Zenici, glavni problem predstavlja potpuna neuređenost i nebriga institucija o okolišu, navedeno je u saopćenju Udruženja građana „Eko akcija“.
Centar za istraživačko novinarstvo je u 2014. i 2015. godini objavio više priča o prekomjernom zagađenju u BiH. Priča “Dozvola za prljav zrak” govori o tome kako nadležne institucije svojim ustupcima dozvoljavaju Tuzlanskoj termoelektrani da prekomjerno zagađuje zrak, zemlju i vodu.
U 2015. godini objavljena je priča “Život na otrovnoj zemlji”, u kojoj je dokazano da pomenuta termoelektrana u obližnjim naseljima odlaže šljaku, otpad koji sadrži teške metale i koji postepeno truje lokalne stanovnike i poljoprivredna dobra.
Objavljen je i film “Struja po cijenu života”, koji govori o životu bosanskohercegovačkih građana koji su direktno suočeni sa posljedicama zagađenog zraka. Pokazano je da građani Tuzle koji žive u neposrednoj blizini Termoelektrane najčešće oboljevaju i umiru od bolesti koje, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, prouzrokuje zagađen zrak.
Da li Grad Tuzla ima plan za rješavanje ovih problema?