Prijava: Napuštena vozila na Sjenjaku (Tuzla)
Poštovani,
Molimo vas da komunalna inspekcija ili služba koja je nadležna da izađe na teren parking Sjenak između E i C bloka.
Naime, u zadnjih par godina primjećen je određeni broj vozila na istoimenom parkingu koja godinama niko ne koristi. To su vozila koja imaju ili nemaju registracijske oznake, izbušene su gume, ulje iz auta curi, ispod njih je smeća itd. Zaista je nemoguće ne primjetiti ih. Ta ista vozila zauzimaju parking i stanari su primorani da parkiraju ispred ulaza, na pješackoj zoni i slično.
Molimo vas da u okviru svoje nadležnosti poduzmete mjere ili da nas uputite kojoj službi da se obratimo.
U prilogu vam dostavljamo samo neke slike a možemo vam dostaviti još slika.
Unaprijed hvala
„GRAD TUZLA
Služba za inspekcijske poslove
Inspektorat komunalne i sanitarne djelatnosti
Komunalni inspektor: Ferhatbegović Jazid, dipl.ing.
PREDMET: Odgovor na pitanje, broj:1432 od 21.07.2020 godine
Povodom pitanja koje je upućeno putem platforme „Centar 72“ Tuzla, a odnosi se na napuštena vozila na Sjenjaku, parking između „E“ i „C“ bloka, koja zauzimaju parking te su stanari primorani da parkiraju ispred ulaza, na pješačkoj zoni i slično, informišemo vas o sljedećem:
Članom 153. Odluke o komunalnom redu (“Sl. glasnik Općine Tuzla”, br. 4/10, 9/10, 1/11 i 3/11) („Sl. glasnik Grada Tuzla”, br. 11/15, 9/16, 1/18, 5/18, 1/19, 9/19 i 1/20) propisano je, citat:
„Zabranjeno je na javnim površinama ostavljati napuštena, oštećena, dotrajala ili neregistrovana vozila duže od 15 dana.
Komunalni inspektor će vlasniku vozila iz stava 1. naložiti uklanjanje vozila u određenom roku na javnim površinama, izuzev puteva, parking-prostora, trotoara i drugih saobraćajnih površina“.
Na osnovu gore citiranog, komunalna inspekcija nema nadležnosti za poduzimanje mjera u konkretnom slučaju.
Naime, članom 26. stav 1. Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima BiH („Službeni glasnik Bosne i Hercegovine“, broj: 6/06, 75/06, 44/07, 84/09, 84/10, 18/13, 8/17, 89/17 i 9/18), propisano je, citat: „(1) Zabranjeno je na putu, parking-prostoru, trotoaru i drugim saobraćajnim površinama ostavljati oštećena, dotrajala ili neregistrovana vozila, nanositi blato na put sa savremenim kolovozom ili ostavljati ili bacati otpatke ili predmete i materije koji mogu da ometaju ili ugrožavaju saobraćaj ili zagađuju okolinu“.
U dijelu Kaznene odredbe citiranog Zakona propisana je:
Član/Članak 234.
„Novčanom kaznom u iznosu od 400,00 KM do 5.000,00 KM kaznit će se za prekršaj preduzeće/poduzeće ili drugo pravno lice/osoba:
• ako ostavi na putu/cesti oštećena vozila, predmete ili materije/tvari
koji mogu ometati ili ugroziti sigurnost saobraćaja/prometa ili zaga|uju okoliš (član/članak 26. stav/stavak 1).
Za prekršaj kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 500,00 KM do 1.000,00 KM i fizičko lice/osoba koja samostalno obavlja djelatnost.
Za prekršaj kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 100,00 KM do 300,00 KM i odgovorno lice/osoba u preduzeću/poduzeću ili drugom pravnom licu/osobi.
Novčanom kaznom u iznosu od 50,00 KM do 250,00 KM kaznit će se za prekršaj:
• osoba koja na putu/cesti ostavi oštećeno vozilo, predmete ili materije/tvari koji mogu ometati ili ugroziti sigurnost saobraćaja/prometa (član/članak 26. stav/stavak 1)“;
Nadzor nad provođenjem navedenog Zakona vrši Ministarstvo unutrašnjih poslova, odnosno policija.
Stim u svezi potrebno je da se obratite MUP TK-a/ Policijska uprava „Istok“ i zatražite rješavanje pomenutog problema.
S poštovanjem,“