Prijava: Oborinske i otpadne vode u podrumu (Tuzla)
Poštovani,
Zovem se Amir Hurić. Od 2006. godine do danas stanujem stanu u Ulici Miroslava Krleže 23 (prizemlje) u Tuzli.
Stan sam kupio u novembru 2005. a uselio u njega u ljeto 2006., nakon detaljnog renoviranja koje je uključivalo podizanje stare glazure, izljevanje nove (uz dugotrajno sušenje po pravilima struke), skidanje svih zidnih obloga do maltera, ljepljenje novih pločica, parketa, zamjena dotrajalih strujnih i vodovodnih instalacija. Renoviranje sam nekako uspio izvesti uz veliku pomoć familije i stručnih prijatelja, iako sam još vraćao kredit za stan. Naknadno sam na stanu zamijenio i svu stolariju.
Stanari mog ulaza su zbog stanja podrumskih prostorija i nemogućnosti korištenja istih bili demoralisani i slabo su plaćali troškove upravljanja ulazom. Nisu čak imali ni organizovano čišćenje ulaza. Nas par entuzijasta stanara smo povremeno posebno angažovali nekoga za čišćenje stubišta. Nedugo nakon useljenja sam svojim novcem platio i čišćenje podruma koje je trajalo danima jer je podrum bio odlagalište smeća, leševa uginulih životinja i leglo buha i mačaka lutalica, koje bi se povrh svega još često i poplavilo (doo Amos mi je naknadno uz saglasnost stanara refundirao troškove čiščenja podruma). U ulazu smo par puta znali vidjeti i zmije! Prihvatio sam se kasnije i obaveze predsjednika kućnog savjeta, bez naknade, što i dan danas traje. Od tada stanari redovno plaćaju svoje obaveze, a ulaz se redovno održava uz skuplje investicije (zamjena ulaznih vrata, krovnih obloga, krečenje...).
Neostvarena želja i potreba stanara ulaza je da koriste svoje podrumske prostorije. To i dan danas nismo u mogućnosti, jer se naš podrum svake godine makar jednom poplavi vodama iz sistema za odvodnju oborinskih voda.
Oborinska voda je u naše podrumske prostorije dolazila na razne načine:
- Oko cijevi kroz glavni šaht ispred ulaza usljed preljeva iz šahtova za oborinske vode (privremeno zamalterisano oko cijevi od strane vodovoda i tadašnjeg upravitelja)
- Stari sistem za odvodnju (Također privremeno zamalertisano od tadašnjeg upravitelja na naše uporne molbe jer smo se plašili da odatle dolaze i zmije)
- Kroz vrata ulaza i prozore podruma jer se prilikom zadnjeg asfaltiranja ulice nivo asfalta na našu štetu znatno podigao sve do samih ulaznih vrata (poplava od 09.06.2021)
- Moguće i oko kanalizacionih cijevi (zadnja poplava od 10.06.2022.)
Prilikom svake poplave, kontaktirali smo sve nadležne službe (Vodovod, Komunalac, Vatrogasci). Nijednom niko nije ispumpao vodu iz podruma. Ni Upravitelji nam, osim savjetima, oko čiščenja nisu mogli pomoći. Odvodne cijevi u našoj zgradi idu plafonom podruma, tako da voda nema kuda sama otići, niti se može jednostavno pomesti. Kada se desi poplava, voda se povlači u temelje i u zidove zgrade. Stalni troškovi čišćenja vode, blata, te deratizacije i dezinfekcije nakon poplava uvijek idu na teret stanara ulaza. Umjesto da planiramo nove investicije na uređenju zgrade, novac od upravljanja ulazom odlazi na sanacije štete.
Nakon poplava u podrumu, u mom stanu se (koji je u prizemlju) pojavljuje crna plijesan, na dnu zidova pri podu. Ostavlja traga i na namještaju koji često moram mijenjati. Ta plijesan i zdravoj osobi stvara zdravstvene tegobe, a pogotovo mojoj supruzi i kćerki koje imaju višestruka imunološka oboljenja. Obje su se i razboljele u toku stanovanja u ovom stanu. To nam kao porodici pored svega, stvara dodatne troškove koji su potrebni da bi se plijesan svaki put kvalitetno uklonila (struganjem zidova, gletovanjm, krečenjem). Moji ukućani su zbog oboljenja skloni alergijama tako da teško podnose i hemijska sredstva neophodna za uklanjanje plijesni.
Posebno strahujem za sigurnost svih stanara, zbog fizičke stabilnosti cijele zgrade, jer stalna vlaga loše utiče na aramaturu i same temelje objekta.
Oborinske vode se miješaju sa kanalizacijom i ta zagađena voda danima stoji u našem podrumu. Ovo je veliki zdravstveni rizik za sve stanare. Tako nam je i ovaj put jer nam je nakon velikih padavina 10.06.2022. pod podruma opet prekriven prljavom vodom koja zaudara na fekalije. Još uvijek tražimo firmu koja bi bila mogla to sve da očisti. (Slike podruma su uslikane 13.06.2020.)
Za ilustraciju prilažem video našeg ulaza snimljen prilikom prošlogodišnje poplave od 09.06.2021. Ova poplava bila je česta tema vijesti,a naša zgrada je opet najgore pogođena - http://rtv7.ba/arhive/279010?fbclid=IwAR3iolJslWVfjMeT009Z8DTZP0CG8MaBvD...
Mi, predstavnici etažnih vlasnika Ulice Miroslava Kreleže, smo 02.10.2020. podnijeli Zahtjev za Rješavanje problema odvodnje površinskih i otpadnih voda te rekonstrukciju lokalne ceste Mjesnoj zajednici Brčanska Malta i Gradu Tuzla, Službi za komunalne poslove, Nakon podnošenja zahtjeva zadesile su nas još dvije teške poplave, a do današnjeg dana rekonstrukcija ceste i odvoda koja bi riješila problem plavljenja zgrada navedenih u Zahtjevu se nije desila. I pored toga smo stalno u kontaktu sa predstavnicima Mjesne zajednice i Komunalnih službi koji su u više navrata upoznati sa našim problemom. Moram naglasiti da je naša zgrada, zbog položaja, najpogođeniji objekat u naselju.
Svjestan sam da je ovo problem koji ni jedna od službi kojima smo se obraćali ne može sama riješiti. Zato molim Grad da nam pomogne da kvalitetno i sistemski riješimo naš problem. On nije rezultat našeg nemara, jer kako rekoh, svoje obaveze plaćamo i objekat zgrade kvalitetno održavamo.
Nadam se da će Opština, zbog zdravlja i sigurnosti svojih građana, u što skorijoj budućnosti pristupiti izradi novog sistema odvodnje otpadnih i površinskih voda ispred naše zgrade i u našoj ulici i da će se što prije izraditi novi asfalt koji bi bio na nivou kakav je bio i najskorije nakon izgradnje objekata.
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru,
Srdačan pozdrav,
Amir Hurić