Prijava: Zagađenje i ugrožavanje (Tuzla)
Poštovani,
Želio bih prijaviti "ložioničara" a ne znam kome se to može i može li se išta postići sa tim.
Naime, u ulici Armije RBiH, cesta prema Solini (druga kapija kasarne) nalazi se individualni objekat sa velikim dimnjakom koji svakodnevno svojim loženjem prekriva čitavu dolinu i doslovno sve guši svojim ogromnim dimom. Da nije riječ o običnom loženju i grijanju govori slika u prilogu (koja je još blaža verzija). Pregledom slike može se vidjeti na destine drugih kuća iz kojih se nikada ne vidi nikakav dim.
Samo je ovaj "ložioničar" aktivan i postavlja se pitanje šta to on toliko loži da zagađuje i ugrožava sve oko sebe.
Molim vas, ukoliko postoji neka inspekcija za ovakve slučajeve da obiđe ovu lokaciju i ustanovi šta se dešava.
Ponekad je dovoljno upozorenje pa da stvari postanu bolje.
Hvala
„Poštovani,
Pitanje je zaprimio komunalni inspektor Inspektorata za komunalne i sanitarne djelatnosti, Služba za inspekcijske poslove i na ovako postavljeno pitanje dajemo slijedeći odgovor:
Odlukom o obavljanju dimnjačarskih poslova („Sl. glasnik Grada Tuzla“, broj 3/17) uređuje se organizacija i način obavljanja dimnjačarskih poslova na području grada Tuzla, rokovi kontrole i čišćenja dimovodnih kanala i uređaja za loženje, nadzor nad obavljanjem dimnjačarskih poslova, te kaznene odredbe i nadzor nad provođenjem Odluke.
Članom 8. ove odluke je propisano da su vlasnici, odnosno korisnici objekata dužni obezbijediti a ovlašteni dimljačar vršiti preglede i čišćenje dimovodnih objekata. Za dimovodne objekte u individualnim i kolektivnim stambenim objektima, koji upotrebljavaju čvrsto i tečno gorivo a koji su u upotrebi u periodu od 1.otobra do 30.aprila, propisano je da se čiste najmanje jednom u toku godine.
Nadalje, članom 11. Odluke propisano je da je zabranjeno spaljivanje otpada u postrojenjima za sagorijevanje koja nisu namijenjena za spaljivanje otpada, bez obzira da li se oslobođena toplota koristi ili ne. Ukoliko ovlašteni dimnjačar u vršenju dimnjačarskih poslova utvrdi da je došlo do postupanja suprotno navedenoj zabrani, dužan je o tome obavijestiti komunalnog inspektora.
Imajući u vidu navedene odredbe Odluke, komunalni inspektor će u okviru svojih nadležnosti, izvršiti inspekcijski nadzor kod vlasnika/korisnika stambenog objekta koji je naveden u Pitanju broj 1641.
Kako u pitanju broj 1641 nije navedena tačna adresa stambenog objekta, potrebna nam je tačna adresa -ulica i kućni broj.
Sa dostavljene fotografije nismo u mogućnosti tačno odrediti lokaciju objekta.
Nadalje Vas obavještavamo da je članom 17. Zakona o zaštiti zraka („Sl. Novine Federacije BiH“ br. 33/3 i 4/10) propisano „U kućnim izvorima emisije se mogu koristiti samo goriva navedena u standardima utvrđenim od Instituta za za standardne Bosne i Hercegovine“.
Inspekcijski nadzor vrše federalni i kantonalni inspektori.
Na osnovu navedene odredbe Zakona možete se obratiti Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove, radi eventualnog utvrđivanja vrste goriva koje se koristi u objektu.“
S poštovanjem.