Prijava: Štetan korov na zelenim površinama (Zenica)
Štetan korov na zelenim površinama
Zaštita životne sredine |
23.09.2024. |
Odgovoreno |
Potrebno vrijeme za odgovor: 23 sati/a
Pitanje korisnika
Poštovani,
Pored ambrozije, za čiju štetnost svi već znamo, i vinobojke sa vrlo otrovnim grozdovima bobica, naše zelene površine su napadnute još jednom štetnom biljkom - Japanskim Dvornikom! U narodu je nazvana "kiselicom", njeni mladi izdanci su čak i jestivi (kao šparoge). U svojoj matičnoj domovini (Japanu) ova biljka ne naraste više od pola metra, ali na našem tlu ona doseže i tri metra u visinu i isto toliko u dubinu. Spada u invazivne vrste i teško se iskorjenjuje, vrlo je otporna na brojne tretmane, a dovoljna je i samo jedna njena tanka žilica da ostane u zemlji pa da se ona dalje raste i širi. Cvjeta i raspršuje se krajem augusta i u septembru. U Europu ju je donio u 19. stoljeću, jedan austro-ugarski botaničar, kao potencijalno ukrasnu biljku za parkove. Vjerovatno i zbog toga, našim komunalnim službama, među koje spada i "Alba", ova biljka izgleda "lijepo", pa ju ne uklanjaju, štaviše tretiraju je brižljivo kao i svaki ukrasni grm. Koje li teške zablude! U Velikoj Britaniji vrijednost zemljišta odmah opadne za 20% tamo gdje se zamijeti. Ova invazivna vrsta dokazano drobi asfalt, razara temelje zgrada, kuća, grobove i nadgrobne spomenike. dokazano lomi čak i avionske piste!
Učinite nešto prije nego nam se zgrade, kuće i ulice počnu rušiti, drobiti!
Odgovor iz grada
Poštovani,
korovska biljka Polygonum cuspidatum je decenijama prisutna u našem podneblju. Ista se ne smatra ukrasnom biljkom i njena pojava na javnim zelenim površinama može biti samo sporadična.
Redovnom košnjom koja se u više navrata u toku godine realizuje na javnim zelenim površinama onemogućava se ekspanzija ove biljke u mjeri u kojoj ona može napraviti štetu imovini i licima.
Lijep pozdrav,
Sektor za ekologiju i komunalne poslove